Jak na detox těla a organismu v 5 jednoduchých krocích?

Detoxikace, během které se naše tělo zbavuje škodlivých látek neboli toxinů, probíhá v našem těle neustále. Projevem toho, že detoxikační procesy v těle nefungují optimálně, může být například únava, trávicí či kožní problémy či bolesti hlavy. Pokud chcete své tělo v očistě podpořit, budou se vám hodit naše tipy, jak na detox těla krok za krokem.

jak na detox tela v 5 krocich

Co to je detoxikace a jak funguje?

V lidském těle probíhá detoxikace neustále. Jejím cílem je zbavit naše tělo toxinů, což jsou škodlivé látky, které se v organismu hromadí a mají na něj negativní vliv. Toxiny mohou pocházet jak z vnějšího, tak z vnitřního prostředí. Mezi zdroje vnějších toxinů patří například špinavé ovzduší, nekvalitní voda a jídlo, kouř (nejen cigaretový) a alkohol. Vnitřní toxiny pocházejí přímo z organismu a vznikají například během chronických infekcí či alergických reakcí. Toxiny se mohou v organismu objevit také následkem stresu, úzkostí a strachu.

 

O to, aby se v našem těle toxiny nehromadily, se starají svou neustálou činností detoxikační orgány, ve kterých probíhá 24 hodin denně přeměna a vylučování cizorodých látek. Jedná se především o játra, ledviny a střeva. K očistným procesům dále přispívají plíce, kůže a lymfatický systém. Pokud se tedy rozhodneme pro očistnou kúru v podobě detoxikace, je hlavním cílem podpořit činnost výše zmíněných detoxikačních orgánů.

 

Kdy začít s detoxikací?

Může se stát, že samočisticí procesy v organismu nefungují optimálně. Tělo tak nemá dostatečnou kapacitu toxiny vylučovat, takže se v organismu začnou hromadit. K projevům, které mohou upozorňovat na nahromaděné toxiny, patří například časté bolesti hlavy, neustálá únava, vznik alergií, obtíže s trávením či kožní problémy. Spousta návodů doporučuje detoxikaci provádět na jaře. S očistou organismu můžete ovšem začít kdykoliv, když ucítíte, že chcete svému organismu odlehčit a zároveň získat novou energii.

 

Jak na detox organismu v 5 jednoduchých krocích?

1. Odlehčete jídelníček

Nekvalitní potraviny a nápoje mohou být zdrojem toxinů, ovšem na druhou stranu odlehčený jídelníček představuje efektivní cestu k detoxikaci. Doporučujeme vyhnout se drastickým metodám, jako jsou různé půsty či ovocné a čajové kúry. V rámci detoxikace je vhodné omezit sladkosti, smažená a tučná jídla, alkohol a průmyslově zpracované potraviny. Jídelníček pro podporu detoxikace by měl být založen především na kvalitních čerstvých surovinách a obsahovat dostatek vlákniny. Je nutné dbát na vyváženost stravy s větším podílem ovoce a zeleniny. Do jídelníčku se hodí zahrnout zeleninové polévky a vývary.

2. Vyzkoušejte sílu zelených potravin

V rámci detoxikace se doporučuje do jídelníčku zařadit i některé zelené potraviny, protože jsou plné živin a prospěšných látek. Vaši snahu o detoxikaci může podpořit například: sladkovodní řasa chlorella, zelený ječmen a sinice spirulina. Z bylinek je vhodné zařadit ostropestřec mariánský, kopřivu dvoudomou, smetánku lékařskou, šalvěj, heřmánek či pelyněk. K detoxikaci organismu se skvěle hodí také doplněk stravy ALOE VERA Biomedica s obsahem 99,5 % šťávy s malými kousky gelovité dužiny pravé Aloe vera Barbadensis Miller. Aloe vera podporuje pročištění organismu, přispívá ke správnému fungování střevního traktu a posiluje obranyschopnost.

3.Dodržujte pitný režim

Dodržování dostatečného pitného režimu je klíčové pro správné fungování mnoha tělesných funkcí a činnost detoxikačních orgánů není výjimkou. Při detoxikaci se organismus zbavuje látek, pro které nemá využití či které by v něm vůbec neměly být. Detoxikační orgány toxiny jednoduše rozpustí ve vodě a vyloučí společně s močí či stolicí. Aby tento proces mohl proběhnout, musí tělo přijmout dostatek tekutin. V rámci očisty těla je ideální vypít 2–3 litry filtrované vody. Detoxikaci můžete podpořit také neslazenými bylinnými čaji, které harmonizují trávení, a tím napomáhají odplavení toxinů z těla. Vhodné jsou čaje s obsahem bylin ostropestřec mariánský, rakytník, máta, heřmánek a pelyněk. 

4.Dostatečně spěte a odpočívejte

Klíčovou součástí detoxikace je také spánek, protože právě během něj v těle dochází k vyplavování toxinů i regeneraci orgánů. Ve chvíli, kdy usneme, se totiž organismus pustí do „úklidu“, během kterého se vylučují toxiny a obnovuje se metabolická rovnováha. Pokud se tedy do detoxikace pustíte, rozhodně se snažte adekvátně spát a odpočívat. Nedostatek spánku totiž může v zásadní míře ohrozit výsledky, kterých při detoxikaci dosáhnete. Optimální doba spánku je u každého individuální, a tak je nutné řídit se potřebami vlastního těla. Podle obecných doporučení bychom měli spát ideálně 8 hodin každou noc a nikdy ne méně než 6 hodin.

5.Podpořte detoxikaci doplňky stravy

Skvělým způsobem, jak tělu usnadnit likvidaci toxinů, jsou také speciální doplňky stravy pro posílení schopnosti detoxikace. Jejich složení je navrženo tak, aby podpořily přirozenou očistu těla. V rámci detoxikace hrají důležitou roli střeva, a tak je na místě zařazení produktů s obsahem probiotik. Příkladem je doplněk stravy Vitamín D3+Zn+Probio Biomedica, který je díky jedinečné kombinaci probiotik, prebiotik, vitamínu D3 a zinku vhodný pro každodenní péči o střevní mikroflóru a podporu imunitního systému.

 

K tomu, abyste své tělo povzbudili v detoxikačních procesech, není nutné držet drastické kúry nebo půsty. Stačí dodržovat jednoduché zásady, které jsme zmínili v tomto článku. Kromě odlehčení jídelníčku a dostatečného pitného režimu se zaměřte také na odpočinek. V očistě si můžete pomoci také vhodnými doplňky stravy a zelenými potravinami.