5 tipů jak získat energii
Během náročnějších období je zcela přirozené, pokud cítíme zvýšenou míru únavy. Problém ovšem nastává, pokud se pocity vyčerpání stanou trvalou součástí našeho života. Přinášíme vám tipy, jak získat energii a co v rámci svého životního stylu změnit.
Jak získat energii?
Únava je zcela přirozeným mechanismem, kterým náš organismus reaguje na zátěž, a to jak fyzického, tak psychického charakteru. V takových případech většinou stačí, když si pořádně odpočinete a vyspíte se. Tím načerpáte nové síly a nepříjemné pocity únavy odezní. Pokud je ovšem u vás únava dlouhodobým stavem, je vhodné se zamyslet nad změnami ve vašem životním stylu, které vám pomohou získat více energie. Co tedy můžete dělat pro to, abyste minimalizovali únavu a vyčerpání?
1. Dbejte na spánek
Asi vás nepřekvapí, že naprosto zásadním faktorem, který ovlivňuje, kolik máte energie, je spánek. Důležitá je ovšem nejen jeho délka, ale i kvalita. Optimální doba spánku se u každého člověka liší, nicméně většina z nás potřebuje dlouhodobě spát alespoň 7 hodin denně. Pro kvalitní spánek je ideální chodit do postele každý den ve stejnou dobu, nekonzumovat kofein v odpoledních hodinách, alespoň hodinu před spánkem se vyhýbat záři obrazovek a spát v chladnější a dobře zatemněné místnosti.
2. Pravidelně se hýbejte
S výše zmíněnou spánkovou hygienou, tedy dodržováním zásad, jejichž cílem je zlepšit spánek, souvisí i pravidelný pohyb. Alespoň lehká fyzická aktivita by měla být součástí každého vašeho dne. Sport totiž zlepšuje cirkulaci krve a v těle se při něm vyplavují hormony včetně endorfinu. Ten následně nejenže dodává energii, ale pomáhá také ke zdravému sebevědomí, odbourává stres a navozuje dobrou náladu.
3. Jezte kvalitně a dodržujte pitný režim
Osvědčenou cestou, jak mít více energie, je vyvážený jídelníček. Jíst bychom tak měli především čerstvé potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Ve stravě byste měli mít dostatek vitamínu B, železa, selenu a zinku, protože jejich deficit se projevuje dlouhodobou slabostí a únavou. Pozor si dejte také na dodržování pitného režimu, protože i dehydratace může být důvodem pocitu vyčerpání. V naší kategorii Energie a únava najdete tipy např. v podobě doplňků stravy pro podporu kvalitního spánku nebo na povzbuzení při únavě. Pokud potřebujete “energii do kapsy” pro náročné dny, doporučujeme například doplňky z řady ASCOFFIN®, které jsou ve formě rozpustného nápoje. Obsahují kofein a vitamíny skupiny B.. Tento nápoj se může hodit např. sportovcům, studentům, řidičům, prostě těm, kdo potřebuje ke své činnosti vyšší soustředěnost.
4. Nestresujte se
Důvodem toho, že se cítíte dlouhodobě vyčerpaní a bez energie, může být také chronický stres. Ten nejčastěji vzniká následkem hektického životního stylu nebo duševní a emoční zátěže. K projevům stresu patří pocity únavy i problémy se spánkem, což vytváří začarovaný kruh, ze kterého je těžké vystoupit. Pokud chcete únavě předejít, osvojte si metody, jak stres zvládat a zmírňovat. Vyzkoušejte dechová cvičení, meditace nebo třeba otužování.
5. Vyhněte se kouření a alkoholu
Kouření a pití alkoholu jsou zlozvyky, které mají na správné fungování lidského organismu mnoho negativních dopadů. Kouření například zmenšuje kapacitu plic, což způsobuje snížený přísun kyslíku, který se následně projevuje extrémní únavou. Alkohol zase zhoršuje kvalitu spánku a způsobuje také, že spíte kratší dobu a ráno se necítíte odpočatí. K účinkům alkoholu dále patří, že během spánku zhoršuje dýchání, což může vést až k onemocnění známému jako spánková apnoe, což je porucha, při níž dochází během spánku k opakovaným zástavám dechu, což má za následek snížení saturace kyslíku v krvi.
Jděte energii naproti
Způsobů, jak mít více energie, existuje celá řada. Pokud pociťujete únavu a vyčerpání, zaměřte se na kvalitní spánek, pravidelný pohyb, vyvážený jídelníček a dodržování pitného režimu. Ve dnech, kdy potřebujete extra dávku energie, můžete například vyzkoušet doplněk stravy ASCOFFIN® Energy Biomedica. Možná, že uvítáte i praktické balení v podobě jednotlivých sáčků, které se vejdou do každé kapsy. Pokud se ovšem cítíte unavení dlouhodobě anebo se jedná o extrémní vyčerpání, navštivte co nejdříve raději svého lékaře a svůj stav s ním konzultujte.