Zimomřivost – příčiny a jak se s ní vypořádat?
Když je nám zima, můžeme si obléknout svetr, udělat si teplý čaj nebo si přisednout blíž k topení. Ve chvíli, kdy se ale zimou klepeme skoro pořád, je třeba zpozornět. Zimomřivost může mít celou řadu příčin, od banálních až po vážné. Jaké známe příčiny zimomřivosti a jak se ní vypořádat?
Co je to zimomřivost?
Na tom, že je nám občas zima, není nic neobvyklého. Naše tělo se při poklesu okolní teploty snaží udržet teplo u klíčových orgánů a když není kde brát, musí obětovat třeba teplo našich končetin. O zimomřivosti mluvíme, když se klepeme zimou neustále, zatímco ostatním je ve stejné místnosti teplo. Ani to však ještě nutně neukazuje na zdravotní problém. Každý z nás je na chlad jinak citlivý, a tak je přirozené, že se jeden balí do deky, zatímco druhému je horko i v tričku. Dokonce i projevy zimomřivosti se mohou lišit, patří mezi ně zima po celém těle, studené nohy a ruce, brnění či mravenčení končetin či zimnice.
Jaké jsou příčiny zimomřivosti?
Zimomřivost může mít řadu různých příčin, a tak nelze jednoznačně říct, zda za ní stojí pouze únava či nedostatek vitamínů, anebo vážnější zdravotní problém. Pokud víte, že jste odjakživa na chlad náchylnější, není nutné dělat ze zimomřivosti vědu. Zpozorněte však v případě, kdy vás zimomřivost začne trápit v takové míře, s jakou jste se dosud nesetkali. Poté se vyplatí vyhledat pomoc lékařů a zjistit příčinu takového stavu.
Mezi základní příčiny zimomřivosti patří:
- Podváha
- Nedostatek spánku
- Dehydratace
- Nedostatek železa nebo vitamínu B12
- Závažnější onemocnění
- Těhotenství
Abyste se zimomřivosti zbavili, musíte odhalit příčinu a začít ji včas řešit. U některých příčin je řešení nasnadě, jindy se ale neobejdete bez pomoci lékařů a vhodné léčby.
Podváha
Když tělu schází vrstva tělesného tuku, která funguje jako tepelná izolace, tolerance chladu klesá. To stejné platí i o svalové hmotě, která produkuje vnitřní teplo, a organismus tak zahřívá. Podvýživa se navíc pojí s mnoha dalšími zdravotními problémy, včetně snížené imunity, a tak je v takovém případě nutné začít zdravě nabírat. Pokud vás podváha trápí a nedaří se vám nabrat, obraťte se na lékaře nebo výživového poradce, který s vámi probere stravovací návyky.
Nedostatek spánku a pitný režim
Některé příčiny zimomřivosti se dají poměrně snadno odstranit, souvisejí totiž se špatným denním režimem. Jedním z možných původců je nedostatek spánku, který má vliv na činnost hypothalamu, části mozku, která má na starost tělesnou termoregulaci. Spánková deprivace prokazatelně souvisí s zimomřivostí. Řešení je snadné – dopřejte si alespoň 7 hodin spánku denně. Tělo vám za to poděkuje.
Zimomřivost může zapříčinit i nedostatečný pitný režim. Pokud budete pít málo vody, zpomalí se metabolismus a citlivost na chlad vzroste. Tekutiny navíc pomáhají v organismu zadržovat teplo, dostatek vody je tak základem pro dobrou termoregulaci.
Nedostatek železa nebo vitamínu B12
K optimálnímu fungování potřebuje tělo mimo jiné železo a vitamín B12. Nedostatek těchto látek může vést k chudokrevnosti, tedy sníženému množství zdravých červených krvinek v krvi. Jedním ze symptomů anémie, jak se chudokrevnost nazývá, je právě zimomřivost. Snažte se tyto pro tělo nezbytné látky doplňovat skrze stravu (listová zelenina, luštěniny, maso) nebo prostřednictvím doplňků stravy. Na našem e-shopu najdete doplňky stravy na podporu imunity i s obsahem vitamínu B12.
Těhotenství
Ženy bývají zpravidla na chlad náchylnější než muži. V těhotenství se ženská zimomřivost ještě prohlubuje, a to jak v důsledku hormonálních změn, tak v souvislosti s anémií (chudokrevností), na kterou těhotné ženy často trpí. V čase těhotenství je tak důležité dodávat tělu železo, vitamín B12 a kyselinu listovou.
Závažnější nemoci
V neposlední řadě bývá zimomřivost symptomem závažného onemocnění. Obvykle trápí diabetiky, protože cukrovka výrazně narušuje krevní oběh. Dalším problémem může být nedostatečná funkce štítné žlázy, tzv. hypotyreóza. Pokud se léčíte se štítnou žlázou, může to souviset s tím, že je vám stále zima. Zimomřivost může nastat i jako nežádoucí účinek některých léků.
Kdy vyhledat lékaře?
Zimomřivost může být způsobena nezdravým životním stylem, např. úbytkem váhy, nedostatkem spánku nebo nedostatečným pitným režimem. U většiny lidí tak stačí jen upravit životosprávu a citlivost na chlad časem vymizí. Pokud vás však zimomřivost nikdy dřív netrápila a zároveň si nejste vědomi změn ve vašem životním stylu, vyplatí se začít pátrat po její příčině. Za zimomřivostí totiž může stát i závažnější onemocnění, jako je nedostatečná funkce štítné žlázy nebo cukrovka. Jindy zase budete potřebovat doplnit vitamíny nebo minerální látky, které seženete na e-shopu Biomedica.