Milí zákazníci, pro doručení dárků do Vánoc doporučujeme vytvořit objednávku nejpozději do 17.12.2024. V povánočním období budeme expedovat opět od 2.1.2025. Děkujeme za pochopení a přejeme Vám krásný adventní čas! Vaše Biomedica 💚

Péče o vlasy v zimě – jak na to?

Během podzimu a zimy dostává zabrat nejen naše pokožka, ale také vlasy. Mráz, vítr, časté změny teplot, suchý vzduch i nošení čepic – to všechno může kvalitu a vzhled vlasů negativně ovlivnit. Jak by měla vypadat péče o vlasy v zimě?

p____e_o_vlasy_v_zim__

Proč zima vlasům nesvědčí?

Spousta lidí má za to, že nejnáročnějším ročním obdobím pro vlasy je léto. To je ovšem omyl: daleko větší výzvu pro naši korunu krásy představují chladné měsíce podzimu a zimu. Vlasům nesvědčí přechody z tepla do chladu a také častý pobyt ve vytopených vnitřních prostorech, kde je vzduch typicky velmi suchý. Vlivem toho hrozí vlasům zvýšené riziko vysušení, poškození, třepení konečků a ztráty lesku. Dále je problematické nošení čepice – pokrývka hlavy sice kadeře chrání před zimou, ale na druhou stranu se pod ní vlasová pokožka potí, což může vést ke zvýšené tvorbě lupů a kvasinek.

 

Péče o vlasy v zimě – na co se zaměřit?

Jak už jsme nastínili výše, během podzimu a zimy se na kvalitě a vzhledu vlasů mohou negativně projevit faktory jako chladné počasí, časté výkyvy teplot či pobyt ve vytopených interiérech. Zhruba od října do března je tedy vhodné věnovat vlasům důkladnou a intenzivní péči, která je posílí a přispěje k jejich ochraně. Na co byste se měli zaměřit?

 

Dostatečná hydratace je základ

Vzhledem k tomu, že při nízkých teplotách tvorba mazu v pokožce klesá, nebo se dokonce úplně zastavuje, je na místě dodat vlasům dostatek hydratace. Během zimy tak sáhněte po hydratační vlasové kosmetice. Pro pravidelné mytí se hodí například šampon 4KERAHAIR ŠAMPON s KERATINEM & SEPICAP MP, který obsahuje keratin, aktivní složku SEPICAP™ MP a jedinečnou kombinaci rostlinných výtažků. Díky svému unikátnímu složení je tento šampon vhodný pro namáhané a poškozené vlasy, které chrání před nepříznivými vlivy počasí i dalších vnějších faktorů. V zimě byste si vlasy měli mýt méně často, tedy maximálně třikrát týdně.

 

Zaměřte se na jídelníček

Na stav vlasů má zásadní vliv, mimo jiné, i naše strava, a tak bychom během zimy měli do jídelníčku zařadit potraviny, které mají na kvalitu vlasů příznivý vliv. Na našem talíři by se měly pravidelně objevovat suroviny bohaté na vitamín D3, vitamíny skupiny B a minerální látky zinek, selen, hořčík a měď. Hydrataci, pružnost a lesk vlasů podporují také omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsažené například v tučných mořských rybách, oříšcích a semínkách. V zimních měsících má naprostá většina z nás nedostatek vitamínu D, což se může projevit například vypadáváním a lámáním vlasů. V našem dalším článku se dozvíte, jak během zimy získat vitamín D.

 

Padají Vám vlasy?

Spousta lidí během podzimu a zimy zaznamenává nadměrné padání vlasů. Na vině může být méně vyvážený jídelníček, únava a stres, nepříznivé počasí a hormonální výkyvy, které souvisí s ročním obdobím. Řídnutí vlasů může souviset také s nedostatkem bílkoviny jménem kolagen, jejíž produkce v těle zhruba po 25. roce života klesá. Pokud toužíte mít zdravé a krásné vlasy ve všech ročních obdobích, dopřejte si každý den kolagenový nápoj 4KERAHAIR Kolagen Drink s lahodnou jahodovo-malinovou příchutí. Kromě mořského kolagenu najdete ve složení tohoto doplňku stravy také kyselinu hyaluronovou, MSM, keratin a vitamíny. Tato jedinečná kombinace poskytuje kompletní vlasovou výživu od kořínků až ke konečkům.

 

Pečujte o vlasy šetrně

Na vitalitě vlasů se významně podepisuje také to, jakým způsobem si upravujete účes. Asi vás nepřekvapí, že je vhodné se vyhnout používání kulmy či žehličky, jejichž negativní vliv na vlasová vlákna je během zimy největší z celého roku. Pokud máte možnost vyhnout se fénování, je to ideální. V případě, že se bez fénu neobejdete, tak vysoušejte studeným, případně teplým (nikoliv horkým) vzduchem. Nejvhodnější jsou fény s ionizátorem, které chrání vlasy před poškozením. Namísto kovového kartáče vsaďte na kartáč se štětinami z přírodních materiálů.

 

 Pořiďte si zvlhčovač vzduchu

Během chladných měsíců trávíme spoustu času ve vytopených domovech či kancelářích. V takovém prostředí je typicky velmi suchý vzduch, což vysušuje nejen vlasy, ale také pokožku hlavy i celého těla. Vysušené vlasy se snadněji lámou, třepí a ztrácí pevnost i lesk. Skvělým pomocníkem se suchým vzduchem v interiéru je zvlhčovač vzduchu, který navrátí vlhkost vzduchu do rovnováhy. Vzduch s optimální vlhkostí prospěje kromě vlasů a pokožky také dýchacím cestám a spánku.

 

V tomto článku jsme uvedli několik tipů, které se týkají péče o vlasy v zimě. Během chladných měsíců si vybírejte vhodnou vlasovou kosmetiku a nezapomeňte do jídelníčku zahrnout potraviny bohaté na vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny. Při upravování vlasů buďte v zimě velmi šetrní a snažte se minimalizovat jejich žehlení, kulmování a fénování horkým vzduchem. Blahodárné účinky na vlasy, pokožku, dýchání i spánek přinese zvlhčovač vzduchu, který navrátí do rovnováhy vzduch ve vytopeném domově či kanceláři. V zimě je více než kdy jindy vhodné používat kvalitní vlasovou péči, která vlasy vyživí, posílí a ochrání (nejen) před chladem.