Kdy a jak brát probiotika při antibiotikách?

Antibiotika jsou sice efektivní při léčbě řady nemocí, ovšem spolu s patogenními bakteriemi v těle likvidují i zdraví prospěšné bakterie. Vhodný způsob, jak zabránit narušení rovnováhy střevní mikroflóry, je užívání probiotik. Kdy a jak brát probiotika při antibiotikách?

Co jsou to probiotika?

Jako probiotika označujeme živé mikroorganismy, které jsou přirozenou součástí našeho organismu a najdeme je především v trávicím systému. Jedná se o „přátelské“ bakterie, které v těle plní mnoho důležitých funkcí od zpracování potravy přes správné trávení až po zneškodňování patogenních bakterií. Vzhledem k tomu, že kolem 80 % imunitních buněk sídlí ve střevech, jsou probiotika důležitá také pro správné fungování imunitního systému. 

Proč užívat probiotika?

Lidská střeva jsou osídlena jak zdraví prospěšnými, tak patogenními mikroby, kteří společně tvoří prostředí zvané střevní mikroflóra. Pro lidské zdraví je klíčové, aby byly „dobré“ i „špatné“ bakterie v optimálním poměru, což je stav nazývaný jako rovnováha střevní mikroflóry.

Návrh bez názvu (1)

V současnosti bohužel mnoho lidí žije životním stylem, který rovnováze střevní mikroflóry neprospívá, ba naopak. Důsledkem faktorů jako užívání antibiotik, nevyvážená strava, stres a nedostatek spánku či pohybu vedou k tomu, že ve střevech ubývá prospěšných bakterií na úkor těch patogenních. To může vést ke špatnému fungování imunitního či trávicího systému, nespavosti či vzniku autoimunitních onemocnění. Nerovnováha střevní mikroflóry pak může mít také negativní vliv na náladu a psychické rozpoložení. V našem dalším článku se dozvíte, jak správnou péčí o střevní mikroflóru posílit imunitu.

Proč brát probiotika při antibiotikách?

Značnou překážku udržení střevních bakterií v optimálním poměru představuje užívání antibiotik. Tyto látky sice účinně působí při léčbě infekcí, ovšem mají i negativní vedlejší účinky. V těle sice hubí bakterie způsobující onemocnění, ovšem zároveň ve střevech zabíjejí „dobré“ bakterie, které lidský organismus potřebuje ke správnému fungování. Užíváním antibiotik tedy dochází k narušení prostředí ve střevech. Pro obnovení rovnováhy střevní mikroflóry je ideální spolu s antibiotiky užívat také probiotika.

 

Skvělou volbou pro doplnění probiotik a dalších prospěšných látek během či po užívání antibiotik je doplněk stravy Vitamín D3+Zn+Probio. Jedna denní dávka dodá organismu 1 miliardu živých bakterií/tbl. – probiotik Limosilactobacillus reuteri a 150mg/tbl. prebiotik inulinu. K tomu je doplněk obohacen o vitamín D3  (1000 IU/tbl.) a o minerální látku zinek,  který přispívá k normální funkci imunitního systému a k udržení normálního stavu vlasů, nehtů a také k ochraně buněk před oxidativním stresem. 

Kdy brát probiotika při antibiotikách?

Ideální je začít brát probiotika současně s antibiotiky. Velmi důležité je ovšem dodržovat dostatečný interval mezi jejich užíváním – kdybyste je spolkli společně, antibiotika by přátelské bakterie okamžitě vyhubila. Probiotikum by se tedy mělo tělu dodávat zhruba v polovině až dvou třetinách mezi jednotlivými dávkami antibiotik. V případě, že berete antibiotika po 12 hodinách, je vhodná doba pro užití probiotik zhruba 6–8 hodin po dávce antibiotik. Pokud je interval mezi antibiotiky 8 hodin, probiotika je optimální brát 4–5 hodin po antibiotikách. V užívání probiotik je vhodné pokračovat ještě jeden až dva týdny po ukončení léčby antibiotiky. 

Při léčbě řady infekčních onemocnění hrají antibiotika nezastupitelnou roli. Při jejich užívání je ovšem nutné myslet na to, že kromě patogenů likvidují také střevní bakterie, které jsou pro lidský organismus prospěšné. Spolu s antibiotiky je proto vhodné brát probiotika, která přispívají k obnovení střevní mikroflóry. Náš doplněk stravy Vitamín D3+Zn+Probio je vhodný ke krátkodobému i dlouhodobému užívání. Kromě období během a po užívání antibiotik je vhodný pro podporu obranyschopnosti a může se vám hodit také jako prevence proti zažívacím obtížím během cestování.