Co na nachlazení, aneb jak být rychle fit?

S příchodem chladnějšího počasí začíná vždy i období nachlazení, chřipek a viróz. Co udělat pro to, abychom onemocnění, pokud možno, předešli? Jak rozeznat nachlazení a když už k němu dojde, co můžeme udělat pro to, abychom byli brzy fit? Tipy se dozvíte v tomto článku.

co_na_nachlazen__

Podzim dává imunitě zabrat

Důvodem, proč je právě podzim obdobím nachlazení, chřipek a respiračních onemocnění, jsou především rychlé a časté změny teplot. Zatímco přes den bývá často i hodně přes 20 °C, rána a večery jsou často velmi chladné. A právě teplotní šoky významně oslabují imunitní systém, což zvyšuje náchylnost organismu k nachlazení a onemocnění.

 

Nejčastěji se lidé během podzimu a zimy potýkají s projevy nachlazení a chřipky. V obou případech se jedná o infekční onemocnění dýchacích cest s podobnými příznaky. Nachlazení přichází postupně a jeho symptomy se zhoršují. Jako první se objeví bolest v krku, která může být i velmi silná. Poté, co bolest v oblasti krčních mandlí odezní, následuje zpravidla rýma a někdy i kašel. Oproti tomu projevy chřipky nastupují rychle a jsou intenzivní. U pacientů s chřipkou se typicky znenadání projevuje vysoká teplota, výrazná únava a bolest svalů.

Jak předejít nachlazení?

Stoprocentní prevence proti nachlazení a virovým onemocněním sice neexistuje, ovšem podpořit v tomto směru odolnost těla možné je. Jednou z možností je posilování obranyschopnosti, a to nejen na podzim a v zimě, ale po celý rok.

Jak fungování imunitního systému například podpořit?

  • stravou bohatou na vitamíny
  • pravidelným pohybem
  • otužováním
  • dostatečným množstvím spánku
  • vhodnou volbou oblečení

 

Vzhledem k tomu, že 80 % buněk imunitního systému sídlí ve střevech, je pro posílení obranyschopnosti velmi důležitý jídelníček, který pomůže nastolit rovnováhu střevní mikroflóry. Toho můžete dosáhnout nejen vyváženou čerstvou stravou s dostatkem vlákniny, ale také vhodnými doplňky stravy. Skvělým pomocníkem pro posílení imunity je například Vitamín D3+Zn+Probio Biomedica, který obsahuje probiotika a prebiotika, jež mají příznivé účinky na udržení vyrovnané střevní mikroflóry. K tomu je tento doplněk stravy obohacen o vitamín D3, selen a zinek. Tato kombinace přispívá ke správnému fungování kostí, chrání buňky před oxidativním stresem a pozitivně ovlivňuje stav vlasů a nehtů.

Co na nachlazení – 5 ověřených tipů

Úkolem imunitního systému je v každém okamžiku chránit tělo před bakteriemi, viry, mikroby a působit jako prevence před infekcemi. Jedná se o rozsáhlou síť buněk a tkání, které v těle neustále hledají nepřátelské organismy a cizí buňky, aby se je následně snažily zničit. Vlivem nejrůznějších vnějších i vnitřních faktorů může být ovšem fungování imunitního systému sníženo, což často může vyústit v projevy nachlazení. Co můžete dělat, když už se nachladíte?

1. Naordinujte si odpočinek

Jakmile se symptomy nachlazení objeví, je důležité dodržovat klidový režim. To platí nejen pro sport, ale i pro jakékoliv další aktivity, které vás vysilují. Pokud zvolníte, bude vaše tělo moci veškerou volnou energii věnovat boji s choroboplodnými zárodky, které stojí za vaším nachlazením.

 

2. Dopřejte si dostatek vitamínů

Své tělo v boji s nachlazením může podpořit například i tím, když mu prostřednictvím stravy dodáte dostatek energie a vitamínů. Jídelníček by tak měl obsahovat zvýšené množství vitamínu C, který tělu pomáhá zmírnit projevy nachlazení a zkracuje i dobu jeho trvání. Mezi potraviny bohaté na vitamín C patří například rybíz, citrusy, kiwi, brokolice či růžičková kapusta. Zajímavým zdrojem vitamínu C a bylinných výtažků je také doplněk stravy Rýmovníkový extrakt Biomedica, který podporuje imunitní systém a k tomu přispívá ke zmírnění pocitu podráždění krku a hlasivek.

3. Nezapomínejte na pitný režim

Neméně důležitou součástí rekonvalescence při nachlazení je dostatek tekutin. Ideální jsou bylinné čaje, zázvorový čaj či minerální voda. Tekutiny stačí doplňovat po malých dávkách tak, abyste za celý den vypili celkově alespoň 2 litry.

 

4. Rýma a  další příznaky

Výbornou volbou při nachlazení jsou přírodní doplňky stravy, které organismu dodají prospěšné látky a zároveň mohou mít i osvěžující chuť. Například doplněk stravy,  Bylinné pastilky s medem BITUSILKY Biomedica mohou být  osvěžující volbou v období zvýšeného výskytu nachlazení. Obsahují směs 5 bylinných výtažků, medu a mentolu. 

5. Vyzkoušejte napařování

K osvědčeným způsobům, jak zmírnit rýmu a uvolnit ucpaný nos, patří napařování. Tuto techniku můžete navíc vyzkoušet hned ve dvou variantách. První způsob napařování spočívá v inhalování páry nad kastrolem s heřmánkovým rozvarem, případně s vodou, ve které je rozpuštěna kávová lžička soli nebo éterický olej. Druhá metoda na to jde z opačného konce – do horké lázně se pomalu noří nohy, čímž se rozšíří cévy v končetinách. Tím dojde k odkrvení sliznic v nose a uvolnění ucpaného nosu.

 

 

Pokud se chcete nachlazení pokud možno vyhnout, rozhodně se vyplatí celoroční posilování imunity. Toho dosáhnete nejlépe kombinací vyváženého jídelníčku, pravidelným pohybem a otužováním. K posílení své obranyschopnosti vám mohou přispět i vhodné doplňky stravy s takovým složením které podporuje správnou funkci  imunitního systému. V případě, že se u vás projeví závažnější příznaky a zvýšená teplota, uděláte nejlépe, když svůj zdravotní stav a postup léčby zkonzultujete se svým praktickým lékařem.