Kdy brát vitamíny, aby z nich tělo získalo maximum?
Vitamíny jsou zcela nezbytné pro růst, vývoj i správné fungování celého organismu, a tak bychom jich měli našemu tělu dodávat adekvátní množství prostřednictvím vyvážené stravy. Pokud nemáme dostatek vitamínů v jídelníčku, je vhodné užívat je ve formě doplňků stravy. Jednotlivé vitamíny mají ovšem různou vstřebatelnost, a tak je dobré vědět, kdy je vlastně brát – ráno, nebo večer? Před jídlem, nebo po jídle? V tomto článku se dozvíte, kdy brát vitamíny, aby z nich váš organismus získal maximum.
Co to je vitamín?
Vitamíny jsou pro lidské tělo nepostradatelné (esenciální) látky a spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám naší stravy. Dostatečné množství vitamínů je důležité pro správný vývoj, růst a fungování jednotlivých orgánů i celého organismu. Hrají také klíčovou roli v metabolických procesech a výměně látek mezi vnějším prostředím a organismem.
Nedostatek vitamínů se projevuje poruchami různých tělesných funkcí, a může být dokonce příčinou vzniku některých onemocnění. Podle závažnosti rozlišujeme dva typy nedostatku vitamínů:
- Hypovitaminóza – stav organismu způsobený částečným nedostatkem některého vitamínu. V našich končinách se jedná o poměrně běžný jev, který se vyskytuje především u lidí s nevyváženým jídelníčkem, alkoholiků, nebo pacientů s některými nemocemi.
- Avitaminóza – chorobný stav způsobený naprostým deficitem určitého vitamínu, například z důvodu dlouhodobého nedostatku ve stravě, poruch trávení a dalších zdravotních komplikací.
Kdy brát vitamíny?
Existuje 13 základních vitamínů, z nichž si lidské tělo většinu nedokáže samo vytvořit, a tak je nutné je přijímat v potravě nebo prostřednictvím doplňků stravy. Vitamíny dělíme podle jejich rozpustnosti na:
- vitamíny rozpustné v tucích (lipofilní): A, D, E, K
- vitamíny rozpustné ve vodě (hydrofilní): B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H
Toto dělení je důležité pro určení toho, kdy jednotlivé vitamíny užívat. Tomu, aby lidské tělo vitamíny rozpustné v tucích co nejlépe vstřebalo a využilo, napomáhá konzumace potravin, které obsahují tuk. Z toho vyplývá, že vitamíny A, D, E a K je ideální užívat před, během nebo těsně po jídle. Vstřebávání v těle podporují potraviny jako ořechy, semínka, vejce, plnotučné mléko, avokádo, kokosový olej či olivový olej. Důležité je pamatovat na to, že tělo případný nadbytek lipofilních vitamínů nevylučuje, ale ukládá jej v játrech či v tukových buňkách. Proto je nutné je užívat pouze v doporučeném dávkování – jejich nadbytek lidskému tělu rozhodně neprospívá.
Oproti tomu vitamíny rozpustné ve vodě není nutné užívat společně s jídlem, a tak je můžete brát třeba ráno nalačno nebo kdykoliv během dne nezávisle na jídle. Ranní užívání se doporučuje i kvůli tomu, že některé doplňky stravy či multivitamínové komplexy obsahují kofein či jiné látky na podporu energie. U některých osob mohou energii zvyšovat i vitamíny skupiny B, a tak by jejich přijímání v odpoledních či večerních hodinách mohlo způsobovat problémy se spánkem. Kromě B12, který se ukládá v játrech, se nadbytečné množství hydrofilních vitamínů v těle nehromadí, ale vyloučí se močí. Abyste si tedy udrželi jejich optimální hladinu, je vhodné pravidelné užívání, a to klidně v několika menších dávkách v průběhu dne – ráno, v poledne a večer.
Doplňky stravy – cesta k vitamínové rovnováze
Vitamíny jsou velmi důležité pro správné fungování mnoha procesů v lidském těle. Organismus si je ovšem neumí vytvořit vůbec, nebo ne v dostatečném množství, a tak je musíme přijímat v jídle či v doplňcích stravy. V naší kategorii Imunita najdete produkty s obsahem vitamínů pro podporu normální činnosti imunitního systému. Doporučujeme je brát celoročně, tedy nejen v období chřipek a respiračních onemocnění. Pečujte o svou imunitu pravidelným užíváním doplňků stravy a zajistěte si tak obranyschopnost po celý rok.